Futbol na ziemi śląskiej, czeskiej i niemieckiej. Mariusz Kowoll

Wpisy z tagiem: Gau Kattowitz 1919/20

piątek, 28 stycznia 2011

Rozgryzanie zagadek śląskiej piłki, górnośląskiej, to fascynująca rzecz. Czasem jednak mam ochotę chwycić za jakiegoś gotowca i z radością zachichotać: „O, ale fajne!”. Niestety, nie doczekanie moje. Marzy mi się prawdziwa monografia o piłce tego regionu, zwłaszcza przedwojennej, o której mimo wszystko tak niewiele wiemy; monografia z historią klubów, herbami, składami i przede wszystkim wynikami.
Za wiele jest białych plam.
Pierwszym klubem na Górnym Śląsku był SV 03 Ratibor. To oczywista dla wszystkich sprawa. I co o nim właściwie możemy napisać? Kiedy powstał? Kto go założył? Trochę mało… Tym bardziej, że był to pierwszy klub piłkarski, ale w nogę grano już wcześniej! Istniała przecież sekcja piłki nożnej w klubie SpVgg Könnigshütte, i to od 1901 roku! A o tym podmiocie poza nazwą właściwie trudno cokolwiek ustalić…
Te białe plamy, prześladujące…
Weźmy na przykład lata 1918-21, wbrew pozorom tuż po wojnie i w latach powstań śląskich kopano piłkę. Szkoda jedynie, że tak trudno dokopać się do informacji o tym. Co złapię jakieś wydawnictwo to ma braki, niektóre samemu uzupełniam, ale bez przesady, to jedynie drobne retusze. Weźmy na przykład niemiecką stronę medalu. Rozgrywki sezonu 1919/20. Kto doda coś poza szczątkami ligi bytomskiej fazie pucharowej? He?
Okey, zrobię to. Coś tam w archeo znalazłem. Jakieś wyniki, jakieś tabele…
Kolejka bożonarodzeniowa. Grupa Katowicka (Gau Kattowitz). Preußen Kattowitz (późniejszy 1.FC) w zaległym meczu na własne życzenie nie wykorzystuje szansy utrzymania się na pierwszym miejscu. No, może nie do końca z własnej winy; sędzia i brutalna gra Załężan dorzuciły swoje trzy grosze (czyli razem sześć;)). Końcowy wynik 3:5 wbrew pozorom można uznać za sukces, jeśli weźmie się pod uwagę, że gospodarze kończyli mecz w 8, bo trójka nie była w stanie dotrwać do końca (już do przerwy musiało zejść dwóch zawodników Preußen). Ba, wynik mógł być nawet lepszy, gdyby nie dwa farfocle bramkarza w ostatnich dziesięciu minutach… Z okazji skorzystała katowicka Diana rozprawiając się z drużyną TV Hohenlohehütte.
W uzupełnieniu przytoczę inną relację ze spotkania zakończonego sensacyjną porażką Preußen. Mecz miał byćod początku wyjątkowo ostry, wręcz brtualny w wykonaniu gości z Załęża. Sędzia zupełnie nie kotnrolował gry, jego błędy, doprowadzające do furii podekscytowany tłum, miały swójudział w premierowym golu dla SC 06. Grający w osłabieniu gospodarze heroiczną walką, poświęceniem wychodzą na prowadzenie. Załężanie jednak jeszcze bardziej przykręcają śrubę, ostrzą korki, celują w piszczele, taranują, koszą, oszukują,biją,tłuką, pchają, kopią, aż wściekły Stoschek z Preußen interweniuje u sędziego. Bezskutecznie; arbiter cynicznie i pulchną radością odsyła go do wszystkich diabłów nakazując w podróż przestrzegać jego decydujących rozstrzygnięć. Pan i władca. Goście skwapliwie realizują swój brutalny plan, nic więc dziwnego, że udaje im się wreszcie zmienić losy meczu. W zaledwie 10 minut wbijajądwa gole. Od stanu 3:2 właściwie kontrolują już przebieg wydarzeń. Ostatecznie zwyciężają 5:3.

01.01.1920. Preußen Kattowitz – SC 06 Zalenze 3:5
Diana Kattowitz - TV Hohenlohehütte 4:2
Germania Kattowitz – SuSV Laurahütte 5:2
FC 07 Laurahütte – VfR Myslowitz 2:6

Tabela Gau Kattowitz po rundzie pierwszej sezonu 1919/20*
Tabela Gau Katrowitz - styczeń 1920

To zmienia moje zestawienia za lata 1900-1945, ale co tam, miło coś takiego odkryć;)

*Jak łatwo zauważyć w tabeli drużyna Preußen Kattowitz nie ma żadnej porażki. Ba! Ilość straconych goli jest mniejsza niż w tym jednym nieszczęśliwym meczu z Zalenze. Nie mam bladego pojęcia dlaczego akurat nie uwzględniono ostatnich rozstrzygnięć (wymienionych powyżej). Sprawdzę. Może uda się skompletować wystarczającą ilość wyników, by wyciągnąć właściwe wnioski...