Futbol na ziemi śląskiej, czeskiej i niemieckiej. Mariusz Kowoll
Blog > Komentarze do wpisu

Kreisklasse Oberschlesien 1943/44

Jakiś czas temu poświęciłem całkiem sporo miejsca rozgrywkom Gauligi Oberschlesien sezonu 1943/44. W obszernym materiale, który udało mi się zgromadzić opisałem kolejno sytuację po pierwszej rundzie rozgrywek, niebywały, fascynujący finisz z zaskakującym finałem, nadprogramowy „play-off”, batalię mistrza Górnego Śląska na szczeblu centralnym, wreszcie nieco ciekawostek, o dwóch takich, których nie spodziewałem się znaleźć i sensacyjnym występie gościnnym Ernesta Wilimowskiego przy okazji starałem się nieco przybliżyć instytucję Gastspielera; nie mogło również zabraknąć statystyki, czyli rozpisana kolejka po kolejce, a także swoisty skarb kibica.

Ale naturalnie rozgrywano również mecze na niższym szczeblu. Tu jakiekolwiek dane są znacznie, znacznie uboższe, ale i tak fascynujące. Mistrzostwa Kreisklasse prowadzono w aż ośmiu grupach! Ich podział, klucz geograficzny, wyglądał tak:

Grupa I (gliwicko-zabrzańska): TuS 09 Hindenburg, SV Concordia Hindenburg, 1.FC Hindenburg, Gehörlosen-SV Hindenburg, VfR Petersdorf-Gleiwitz, WKG Oberhütte Gleiwitz, WKG Herminenhütte Laband, Orpo Gleiwitz, Sportfreunde 1920 Klausberg.

Grupa II (zagłębiowska): RSG Sosnowitz, TuS Gieschewald, TuS Bogutschütz, TuS Myslowitz, RSG Myslowitz, WKG Myslowitzgrube, RSG Schopienitz, WKG Ferrum Kattowitz, ATV Laurahütte, TuS Hohenlohehütte.

Grupa III (bielsko-cieszyńska): SS Auschwitz, Sportfreunde Auschiwtz, DSV Sturm Biellitz, RSG Biellitz, TuS Steinau, DSK Teschen, TuS Karwin, SV Pormeba, Preußen 06 Ratibor, TuS Lazy.

Grupa IV (rybnicka): RSG Orzesche, SV Boerschächte, TuS Nikolai, TuS Rydulatu, TuS Blau-Weiß Emmagrube, WKG Blücherschächte, WKG Römergrube, RSG Rybnik, TuS Vorwärts Pschow, RSG Sohrau.

Grupa V (katowicko-chorzowska): DBK Königshütte, Gehörlosen-SV Königshütte, WKG Baildonhütte, VfR Kattowitz, Post Kattowitz, TuS Kattowitz (West), Turngemeinde Kattowitz, RSG Ideweiche, RSG Petrowitz.

Grupa VI (rudzka): SV Hochenlinde, RSG Morgenroth, SV Ruda, TuS Freidenshütte, WSV Antonienhütte, VfR Makoschau, RSG Kochlowitz, Sportfreunde Preiswitz, SV Giraltowitz.

Grupa VII (bytomska): SV Glückauf Beuthen, TuS Scharley, RSG Beuthen, 1.SV Radzionkau, TuS Tarnowitz, RSG Tarnowitz, SV Fiedler Beuthen, SV Germania Repten, SV Schomberg, SV Loben.

Grupa VIII (opolska): SV Annaberg-Stubendorf, SV Boelcke Oppeln, Post Oppeln, RSG Oppeln, VfR Neustadt, RSG Neisse, Sportfreunde Neisse.

Same nazwy przyprawiają o gęsią skórkę. Zwłaszcza ta drużyny oświęcimskiej, SS Auschwitz pisane dwoma błyskawicami…

Żałuję jedynie, że pomimo zapowiedzi meczowych nie wszystkie rezultaty były prezentowane. Dlatego krzyżowa tabela wyników nie będzie pełna. Mimo wszystko ciągle pozostaje to dla mnie niezwykle atrakcyjnym materiałem; liczę, ze i dla wielu z Was…

Aha, jeszcze słowniczek, bo być może nie wszystkie niemieckie nazwy są rozpoznawalne:
Annaberg-Stubendorf = Chełm
Antonienhütte = Wirek (dzielnica Rudy Śląskiej)
Auschwitz = Oświęcim
Beuthen = Bytom
Biellitz = Bielsko
Blücherschächte = Rybnik
Boerschächte = Kostuchna (dzielnica Katowic)
Bogutschütz = Bogucice
Emmagrube = Radlin
Freidenshütte = Nowy Bytom (dzielnica Rudy Śląskiej)
Gieschewald – Giszowiec (dzielnica Katowic)
Giraltowitz = Gierałtowice
Gleiwitz = Gliwice
Hindenburg = Zabrze
Hochenlinde = Łagiewniki
Hohenlohehütte = Wełnowiec (dzielnica Katowic)
Ideweiche = Ligota-Panewniki (dzielnica Katowic)
Karwin = Karwina
Kattowitz = Katowice
Klausberg = Zabrze-Mikulczyce
Kochlowitz = Kochłowice (dzielnica Rudy Śląskiej)
Königshütte = Chorzów
Laband = Łabędy (dzielnica Gliwic)
Laurahütte = Siemianowice Śląskie
Lazy = Łazy
Loben = Lubliniec
Makoschau = Makoszowy (dzielnica Zabrza)
Morgenroth = Chebzie (dzielnica Rudy Śląskiej)
Myslowitz = Mysłowice
Neisse = Nysa
Neudorf = Nowa Wieś
Neustadt = Prudnik
Nikolai = Mikołów
Odertal = Zdzieszowice
Oppeln = Opole
Orzesche = Orzesze
Petrowitz = Piotrowice (dzielnica Katowic)
Poremba = Poręba
Preiswitz = Przyszowice
Pschow = Pszów
Radzionkau = Radzionków
Ratibor = Racibórz
Repten = Repty
Römergrube = Niedobczyce (dzielnica Rybnika)
Ruda = Ruda (dzielnica Rudy Śląskiej)
Rybnik = Rybnik
Rydulatu = Rydułtowy
Scharley = Piekary Śląskie
Schomberg = Szombierki (dzielnica Bytomia)
Schopienitz = Szopienice (dzielnica Katowic)
Sohrau = Żory
Sosnowitz = Sosnowiec
Steinau = Ścinawa mała
Tarnowitz = Tarnowskie Góry
Teschen = Cieszyn
Tost = Toszek

Uwagi uniwersalne:
1) Kolorem oznaczyłem poprzednie terminy, na które wyznaczono dane spotkanie, lecz go nie rozegrano.
2) Walkower oznaczyłem symbole +-0 (w.o.), gdzie plus + wyznacza drużynę, która uzyskała punkty bez gry.
3) Walkowery nie są wynikami zweryfikowanymi! Najczęściej pojawiają się w sprawozdaniu już dzień po spotkaniu ligowym! Zdarzało się jednak, że takie spotkanie powtarzano, a rozstrzygnięcie uzyskiwano na boisku.

Grupa I

Tabela Gr. I

Uwagi:

1) Pierwotnie w lidze miał występować zespół WKG Herminenhütte Laband, jednak od połowy października w ich miejsce pojawia się zespół RSG Gleiwitz, który początkowo miał zostać dokooptowany do Grupy VI (ustalano nawet terminy meczy kolejno z WSV Antonienhütte, SV Gieraltowitz, SV Makoschau, Sportfreunde Preiswitz i RSG Morgenroth).

2) W przypadku meczy, w których w drugim terminie wyznaczany został jako gospodarz ten sam zespół umownie przyjąłem, że jest to jednak rewanż na boisku przeciwnika (co niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie).
W Grupie I dotyczy to następującej pary:
SV Concordia Hindenburg – WKG Oberhütte Gleiwitz

3) Pomimo niekompletnej tabeli zwycięzcą Grupy I najprawdopodobniej została drużyna Sportfreunde 1920 Klausberg. Najprawdopodobniej, gdyż informacji z 17.02., to właśnie oni wraz z SC Hindenburg (chodzi o 1.FC) uznani zostali za faworyta do wygrania Grupy I. Wątpliwość wzbudza jednak fakt, że pierwotnie w barażach zapowiadano występ drużyny 1.FC, niemniej w rozgrywkach ostatecznie zagrała drużyna Sportfreunde 1920.

4) Tabela obejmuje rozstrzygnięcia 37 z 90 spotkań ligowych (41,11%).

5) Łącznie padło 220 goli w 34 spotkaniach, co daje imponującą średnią 6,47 na mecz! Ponadto zanotowano trzy walkowery.

 

Grupa II

Tabela Gr.II

Uwagi:

1) Pierwotnie w lidze miał występować zespół RSG Myslowitz, nie rozegrał jednak żadnego spotkania.

2) Charakterystyczne, że terminarz rozgrywek Grupy II kończy się już w styczniu 1944 roku. Z późniejszą datą rozegrano tylko jedno spotkanie:
26.03. ATV Laurahütte - TuS Bogutschütz 6-1
wynik tego spotkania nie został uwzględniony w tabeli! Zgodnie z terminarzem oznaczał bowiem już trzeci mecz tych drużyn między sobą. Powody, jak się wydaje, mogły być dwa:
a) jedno z wcześniejszych spotkań zostało anulowane i nakazano jego powtórzenie. Przyjmując, że chodzi o mecz w Siemianowicach Śląskich, tabela zmieniłaby się w następujący sposób:

02. ATV Laurahütte 10: 7-1-2 47:10 15
04. TuS Bogutschütz 10: 3-2-5 40:27 8

gdyby jednak powtórka dotyczyła meczu rozegranego w Bogucicach zmiany prezentowałyby się tak:

02. ATV Laurahütte 10: 7-0-3 50:15 14
04. TuS Bogutschütz 10: 4-1-5 45:30 10

b) mecz miał charakter baraży o miejsce w lidze, co było dość powszechną praktyką w Niemczech. Drużyny z tą samą ilością punktów, bez względu na bilans bramkowy oraz wzajemnych meczy, spotykały się ponownie w dodatkowych spotkaniach. Liczba mnoga jest tu jednak kluczowa; baraże rozgrywano metodą mecz-rewanż, tutaj mamy tylko jeden rezultat.

3) Pomimo niekompletnej tabeli bez wątpienia to drużyna TuS Gieschewald zwyciężyła w Grupie II. Po pierwsze w informacji z 17 lutego 1943 wymieniona jest jako zwycięzca Grupy II i to właśnie zespół z Giszowca zagrał w barażach o awans do Gauligi Oberschlesien.

4) Tabela obejmuje rozstrzygnięcia 32 z 72 spotkań ligowych (44,44%).

5) Łącznie padło 185 goli w 30 spotkaniach, co daje imponującą średnią 6,16 na mecz! Uwzględniając dodatkowy mecz (pkt 2): 192 bramki w 31 meczach, co podnosi średnią do poziomu 6,19 na jedno spotkanie. Ponadto zanotowano dwa walkowery.

 

Grupa III

Tabela Gr.III

Uwagi:

1) Prawdopodobnie dwa kluby nie dokończyły rozgrywek. Terminarz spotkań SS Auschwitz urywa się w listopadzie, a drużyny TuS Lazy na przełomie roku.

2) Tabela obejmuje rozstrzygnięcia 24 z 90 spotkań ligowych (26,66%).

3) Pomimo niekompletnej tabeli bez wątpienia to drużyna TuS Karwin zwyciężyła w Grupie III. Po pierwsze w informacji z 17 lutego 1943 wymieniona jest jako zwycięzca Grupy III, a przede wszystkim to właśnie zespół z Karwiny zagrał w barażach o awans do Gauligi Oberschlesien.

4) Łącznie padło 107 goli w 23 spotkaniach, co daje imponującą średnią 4,6 na mecz. Ponadto zanotowano jeden walkower.

5) Mecz oznaczony gwiazdką * SV Pormeba – TuS Steinau z dnia 14 listopada 1943 roku planowano rozegrać w miejscowości Orlau (Orłowa)

 

Grupa IV

Tabela Gr.IV

Uwagi:

1) Z ligi wycofał się zespół RSG Rybnik (początkowo zakładano przesunięcie go do grupy VIII, ostatecznie definitywnie nie wystąpił w rozgrywkach).

2) Klub SV Boerschächte został przesunięty do grupy V.

3) W przypadku meczy, w których w drugim terminie wyznaczany został jako gospodarz ten sam zespół umownie przyjąłem, że jest to jednak rewanż na boisku przeciwnika (co niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie).
W Grupie I dotyczy to następujących par:
TuS Nikolai – TuS Pschow
TuS Nikolai – WKG Blucherschachte

4) Aż czterokrotnie siły mierzył między sobą drużyny TuS Blau-Weiß Emmagrube i WKG Römergrube. Dwa z tych spotkań miały miejsce już po terminach innych meczy ligowych
13.02. TuS Blau-Weiß Emmagrube - WKG Römergrube 2-10
03.04. WKG Römergrube - TuS Blau-Weiß Emmagrube 6-4
wynik tych spotkań nie zostały uwzględnione w tabeli! Powody ich rozegrania, jak się wydaje, mogły być dwa:
a) oba wcześniejsze mecze zostały unieważnione i nakazano ich powtórzenie. Wówczas tak prezentowałaby się ligowa tabela:

01. WKG Römergrube 9: 9-0-0 58:10 18
02. TuS Blau-Weiß Emmagrube 11: 9-0-2 40:38 18

b) mecz miał charakter baraży o miejsce w lidze, co było dość powszechną praktyką w Niemczech. Drużyny z tą samą ilością punktów, bez względu na bilans bramkowy oraz wzajemnych meczy, spotykały się ponownie w dodatkowych spotkaniach. W tym przypadku jest to bardzo prawdopodobne, zważywszy na terminarz, a także informację z 17 lutego, a więc już po pierwszym z omawianych meczy, że na zwycięstwo w grupie największe szanse ma WKG Römorgrube.

5) Pomimo niekompletnej tabeli bez wątpienia to drużyna WKG Römergrube zwyciężyła w Grupie IV. Po pierwsze w informacji z 17 lutego 1943 wymieniona jest jako kandydat do zwycięstwa, a przede wszystkim to właśnie WKG zagrał w barażach o awans do Gauligi Oberschlesien.

6) Tabela obejmuje rozstrzygnięcia 34 z 56 spotkań ligowych (60,71%).

7) Łącznie padło 209 goli w 33 spotkaniach, co daje imponującą średnią 6,33 na mecz. Uwzględniając dwa dodatkowe mecze (parz pkt 4) strzelono w sezonie 231 bramek w 35 meczach, co wyraźnie poprawia bilans na dokładnie 6,60 gola na spotkanie. Ponadto zanotowano jeden walkower.

 

Grupa V

Tabela Gr.V

Uwagi:

1) Prawdopodobnie drużyna Post Kattowitz nie dokończyła rozgrywek (ostatni termin ich meczu datowany jest na wrzesień 1943 r.)

2) W przypadku meczy, w których w drugim terminie wyznaczany został jako gospodarz ten sam zespół umownie przyjąłem, że jest to jednak rewanż na boisku przeciwnika (co niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie).
W Grupie I dotyczy to następujących par:
TuS Kattowitz – DBK Königshütte
DBK Königshütte - WKG Baildonhütte

3) Wątpliwości wzbudzają rezultaty dwóch spotkań słabej drużyny Gehörlosen-SV Königshütte. Zespół ten na przełomie grudnia i stycznia niezwykle wysoko pokonał zespoły z pozycji 1 i 2 powyżej zaprezentowanej tabeli (odpowiednio 16-1 i 26-0). Pomimo wątpliwości, czy nie pomylono zwycięzców, postanowiłem je pozostawić.

4) Wielkie nieporozumienie dotyczy meczy z 24.10.1943. Otóż i w zapowiedziach i w prezentowanych rezultatach dwukrotnie w jednej kolejce wymieniony zostaje klub TuS Kattowitz (West), przy czym raz bez użycia określenia (West).
24.10. TuS Kattowitz (West) – DBK Königshütte 1-3 (0-2)
24.10. VfB Kattowitz – TuS Kattowitz 0-3 (0-1)
Jako, że spotkanie TuS Kattowitz (West) – DBK Königshütte w Katowicach odbyło się jeszcze raz, 7 listopada, przyjąłem, że to jednak VfB podejmował drużynę z zachodniej dzielnicy Katowic. Nie mam jednak bladego pojęcia mógł być tego dnia rywalem drużyny DBK… Ich wyniku naturalnie nie uwzględniłem w tabeli.

5) Pomimo mniejszej ilości punktów w prezentowanej powyżej tabeli na pewno zwycięzcą Grupy V została drużyna SV Boerschächte. Świadczą o tym dwa fakty. Po pierwsze w informacji z 17 lutego 1943 wymieniona jest jako kandydat do zwycięstwa (rywalizując o pierwszą pozycję z zespołem Königshütter Bergknappen, czyli DBK), ale przede wszystkim to właśnie SV zagrał w barażach o awans do Gauligi Oberschlesien.

6) Tabela obejmuje rozstrzygnięcia 59 z 90 spotkań ligowych (65,55%).

7) Łącznie padło 450 goli w 54 spotkaniach, co daje szokującą średnią 8,33 na mecz. Ponadto zanotowano sześć walkowerów (w tym raz dwukrotnie; jedno spotkanie kazano bowiem powtórzyć i… ponownie przyznano walkower).

9) Uwaga! Pomijając w statystyce dwa mecze Post Kattowitz i przyjmując, że w rozgrywkach ostatecznie występowało 9 drużyn, bilans naprawdę jest imponujący: wyniki 57 z 64 meczy (89,06%), a średnia goli na mecz (437 w 52 grach) wzrasta aż do poziomu 8,40!

 

Grupa VI

Tabela Gr.VI

Uwagi:

1) Zespół RSG Kochlowitz nie przystąpił do rozgrywek.

2) W przypadku meczy, w których w drugim terminie wyznaczany został jako gospodarz ten sam zespół umownie przyjąłem, że jest to jednak rewanż na boisku przeciwnika (co niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie).
W Grupie I dotyczy to następujących par:
SV Hochenlinde – SV Ruda
SV Gieraltowitz – TuS Friedenshütte
Sportfreunde Preiswitz – VfR Makoschau

3) Pomimo mniejszej ilości punktów w prezentowanej powyżej tabeli na pewno zwycięzcą Grupy VI została drużyna RSG Morgenroth. Świadczą o tym dwa fakty. Po pierwsze w informacji z 17 lutego 1943 wymieniona jest jako najbardziej prawdopodobny zwycięzca tejże grupy, ale przede wszystkim to właśnie RSG zagrał w barażach o awans do Gauligi Oberschlesien.

4) Pierwotnie do Grupy VI miała zostać dokooptowana drużyna RSG Gleiwitz, nie rozegrała jednak żadnego spotkania (ostatecznie zagrała w Grupie I)

5) Tabela obejmuje rozstrzygnięcia 25 z 56 spotkań ligowych (44,64%).

6) Łącznie padło 109 goli w 18 spotkaniach, co daje imponującą średnią 6,05 na mecz. Ponadto zanotowano aż sześć walkowerów.

 

Grupa VII

Tabela Gr.VII

Uwagi:

1) W przypadku meczy, w których w drugim terminie wyznaczany został jako gospodarz ten sam zespół umownie przyjąłem, że jest to jednak rewanż na boisku przeciwnika (co niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie).
W Grupie VII dotyczy to następujących par:
RSG Beuthen - SV Glückauf Beuthen
TuS Scharley – SV Schomberg
SV Fiedler Beuthen – SV Germania Repten
TuS Scharley – 1.SV Radzionkau
SV Germania Repten – SV Schomberg
SV Schomberg – 1.SV Radzionkau

2) Uwaga! Mecz 1.SV Radzionkau – SV Glückauf Beuthen 1-2 (0-1) został przerwany. Wyniku nie uwzględniłem w tabeli.

3) Mecz oznaczony gwiazdką * 1.SV Radzionkau – RSG Beuthen zespół z Radzionkowa miał rozegrać w roli gospodarza na stadionie w Bytomiu.

4) Pomimo mniejszej ilości punktów od innego zespołu w prezentowanej powyżej tabeli na pewno zwycięzcą Grupy VII została drużyna TuS Scharley. Świadczą o tym dwa fakty. Po pierwsze w informacji z 17 lutego 1943, wymieniona jest jako zwycięzca tejże grupy, a także zagrała w barażach o awans do Gauligi Oberschlesien.

5) Uwaga! W dniu 20 maja 1944 roku trzeci raz zmierzyły się ze sobą drużyny SV Glückauf Beuthen i RSG Beuthen. Informacja zdawkowo jedynie mówi o meczu nie mającym wpływu na pierwsze miejsce w grupie i że ma charakter eliminacyjny. Przyjąłem, że spotkanie w tak późnym terminie być może decydowało jedynie o miejscu w tabeli (dodatkowe spotkanie) i nie uwzględniłem go w tabeli. Mecz zakończył się zwycięstwem 2-1 (0-0) zespołu SV Glückauf.

6) Tabela obejmuje rozstrzygnięcia 38 z 90 spotkań ligowych (42,22%).

7) Łącznie padło 176 goli w 32 spotkaniach, co daje imponującą średnią 5,50 na mecz. Ponadto zanotowano aż sześć walkowerów.

 

Grupa VIII

Tabela Gr.VIII

Uwagi:

1) VfR Neustadt wycofało się z rozgrywek (informacja o tym pochodzi z 3 września 1943 roku). Na ich miejsce pierwotnie planowano dokooptować drużynę RSG Rybnik, która ostatecznie nie przystąpiła do ligi. Jeszcze pod koniec września, prawdopodobnie, by Grupa VIII nie liczyła zaledwie sześciu drużyn, włączono do niej dwa dodatkowe zespoły, WKG Odertal oraz rezerwy TuS Karwin.

2) W przypadku meczy, w których w drugim terminie wyznaczany został jako gospodarz ten sam zespół umownie przyjąłem, że jest to jednak rewanż na boisku przeciwnika (co niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie).
W Grupie VII dotyczy to następujących par:
Post Oppeln – Sportfreunde Neisse
SV Annaberg-Stubendorf – TuS II Karwin
SV Boelcke – Post/RSG Oppeln
SV Annaberg-Stubendorf – Post/RSG Oppeln

3) Bardzo poważne wątpliwości wzbudza status dwóch drużyn opolskich, RSG oraz Post. Od listopada 1943 roku w prasie używana jest nazwa Post-RSG Oppeln lub Post/RSG Oppeln lub RSG/Post Oppeln. Przyjąłem, że od listopada właśnie doszło do fuzji obu klubów i tak też prezentuję to w tabeli, przy czym biorąc pod uwagę, iż lepsze wyniki przed fuzją osiągała drużyna RSG Oppeln to ją traktuję jako główny podmiot. Anulowałem również mecz RSG Oppeln – SV Annaberg-Neisse z 24.10. zachowując wynik z późniejszego terminu. Pozostawiłem jednak w tabeli wyniki drużyny Post Oppeln.

4) Wynik meczu RSG Oppeln – Post Oppeln [5]-1 (3-0). Słaba jakość druku nakazuje zachowanie pewnej dozy ostrożności przy ilości strzelonych goli przez drużynę RSG.

5) Pomimo mniejszej ilości punktów w prezentowanej powyżej tabeli na pewno zwycięzcą Grupy VI została drużyna RSG Neisse. Świadczą o tym dwa fakty. Po pierwsze w informacji z 17 lutego 1943 wymieniona jest jako kandydat do zwycięstwa Grupy VIII (wraz ze Sportfreunde Neisse), ale przede wszystkim to właśnie RSG zagrał w barażach o awans do Gauligi Oberschlesien.

6) Tabela obejmuje rozstrzygnięcia 30 z 49 spotkań ligowych (61,22%).

7) Łącznie padło 132 goli w 28 spotkaniach, co daje średnią 4,71 na mecz. Ponadto zanotowano dwa walkowery. Pomijając występy Post Oppeln rozstrzygnięcia dotyczą 24 z 36 meczy (66,66%), zanotowano 104 bramki w 22 spotkaniach, co daje średnią 4,72.

 

Eliminacje do Gauligi Oberschlesien na sezon 1944/45.

Mecze barażowe zaplanowano na maj 1944 roku. Drużyny podzielono na dwie czterozespołowe grupy. Pierwszą początkowo miały tworzyć 1.FC Hindenburg; TuS Gieschewald, TuS Karwin, WKG Römergrube. Ostatecznie zamiast 1.FC w eliminacjach wystąpił inny zespół Grupy I, Sportfreunde 1920 Klausberg.

Baraże - Grupa A

Baraże - Grupa A - Tabela

Baraże - Grupa B

Baraże - Grupa B - Tabela

Uwaga:

1) Zespół RSG Morgenroth, według informacji z 23 czerwca 1944 roku, wycofał się z rozgrywek.

 

Sędziowie

Na rozgrywki bożonarodzeniowe wymienieni zostali arbitrzy, oto lista:
Barczyk (Jablonkau/Jabłonków)
Benedikt (Kattowitz-Ost)
Chrobok (Bobrek/dzielnica Bytomia)
Kasmarczyk (Kostuchna)
Klais (Teschen)
Konrad (Konskau/Końska k. Trzyńca)
Krensel (Laband)
Kunt (Gleiwitz)
Kussin (Gleiwitz)
Laxander (Beuthen)
Matroß (Schakanau/Szałsza)
Merk (Gleiwitz)
Molitor (Hohenlinde)
Pischka (Martinau/Zabrze Rokitnica)
Rollny (Beuthen)
Rudzki (Odeberg/Bohumin)
Schydlowski (Schomberg)
Sedlatzek (Beuthen)
Skubatz (Hindenburg)
Stoffel (Gleiwitz)
Wosnitza (Kattowitz)
Young (Hindenburg)
Ziontek (Schoppinitz)


Niektóre spotkania barażowe o awans do Gauligi Oberschlesien uzupełnione zostały o informacje nt. arbitrów, oto wymieniona elita:
Broll (Hindenburg)
Hansel (Glelwitz)
Jagla (Gleiwitz)

 

Wszystkie dane na podastawie dziennika "Der Oberschlesische Wanderer".

poniedziałek, 30 maja 2011, marll80

Polecane wpisy