Futbol na ziemi śląskiej, czeskiej i niemieckiej. Mariusz Kowoll
Blog > Komentarze do wpisu

Kattowitz

Tabele lat 1900-1945

Tabela01

Tabela02

Tabela03

Tabela04

Tabela05

¹ 1.FC Kattowitz → FC Preußen 05 Kattowitz (nazwę zmieniono na 1.FC Katowice po przyłączeniu Katowice do ziem polskich; po wybuchu II Wojny Światowej już nową nazwę zniemczono).
² Reichsbahn SG-Kattowitz → Reichsbahn-SG Schoppinitz (tak naprawdę to jedynie moje przypuszczenia; trudno jednak sobie wyobrazić by w odstępie dwóch lat dwie drużyny o tej samej nazwie i de facto z tego samego miasta biły się o lub w Gaulidze Oberschlesien).

Wyjaśnienia:
Kolumny w tabelach:
Lp. - Liczba porządkowa
Klub - Nazwa zespołu
M - Mecze
Z-R-P - Zwycięstwa-Remisy-Porażki
BR - Bilnas bramkowy
PKT - Punkty
+:0 - Mecze wygrane, w których nie jest znany dokładny rezultat
0:+ - Mecze przegrane, w których nie jest znany dokładny rezultat
Dane statystyczne dla lig niższych niż Gauliga dotyczą okresu do 1933 roku.

Przyjąłem uproszczone nazewnictwo poszczególnych klas rozgrywkowych na potrzeby zestawienia. Częstotliwość zmian i nieczytelne nieraz ich reguły mogą powodować pewną niedokładność, np. Gauliga Schlesien i Oberschlesien miały podobny status w pewnym momencie; jednak ze względu na obejmowanie szerszego kręgu drużyn (Dolny Śląsk) rozdzieliłem je.
Początkowo do zestawienia chciałem włączyć drużyny z innych ościennych (i nie tylko) miast, jak Chorzów, Świętochłowice etc. jednak ze względu na to, że częściej jednak występowały one w Gaulidze Beuthen przypisałem je właśnie do Bytomia. Dlatego brakuje w powyższym wykazie zespołu VfR Königshütte.
Niestety z kilku sezonów brak szczegółowych danych lub są one bardzo skąpe. I tak sezony 1909/10 oraz 1920/21 ograniczone są jedynie do kolejności w tabeli (dotyczy to także FC Hohenzollern 07 Laurahütte z jego pobytu w Gaulidze Beuthen, w której zajął 2 miejsce), w innych latach znane są tylko szczątkowe rozstrzygnięcia (np. 1911/12). zestawienie jest więc niekompletne z założenia.

Słowniczek:
Kattowitz – Katowice
Hohenlohehütte – Wełnowiec (dzielnica Katowic)
Laurahütte – Siemianowice Śląskie
Myslowitz – Mysłowice
Schoppinitz – Szopienice (dzielnica Katowic)
Zalenze – Załęże (dzielnica Katowic)

wtorek, 05 października 2010, marll80

Polecane wpisy