Futbol na ziemi śląskiej, czeskiej i niemieckiej. Mariusz Kowoll
Blog > Komentarze do wpisu

Hindenburg

Tabele lat 1900-1945

Tabela 01

Tabela 02

Tabela 03

Tabela 05

Tabela 06

Tabela 07

Tabela 08

1 Przed 1922/23 TV Mikultschütz
2 1931/32 fuzja z 1.FC Hindenburg
3 1931/32 fuzja z SC Frisch Frei 1925 Hindenburg, przestaje istnieć
4 UWAGA! Suma zwycięstw-remisów-porażek nie zgadza się z ilością spotkań, gdyż tabela w Gau Beuthen 1922/23 jest niekompletna! (wiadomo ile meczy i punktów ale znany jest jedynie fakt dwóch wygranych)
5 UWAGA! Suma zwycięstw-remisów-porażek nie zgadza się z ilością spotkań, gdyż tabela w Gau Beuthen 1922/23 jest niekompletna! (wiadomo ile meczy i punktów ale znany jest jedynie fakt dwóch wygranych)

Wyjaśnienia:
Kolumny w tabelach:
Lp. - Liczba porządkowa
Klub - Nazwa zespołu
M - Mecze
Z-R-P - Zwycięstwa-Remisy-Porażki
BR - Bilnas bramkowy
PKT - Punkty
+:0 - Mecze wygrane, w których nie jest znany dokładny rezultat
0:+ - Mecze przegrane, w których nie jest znany dokładny rezultat
Dane statystyczne dla lig niższych niż Gauliga dotyczą okresu do 1933 roku.

Przyjąłem uproszczone nazewnictwo poszczególnych klas rozgrywkowych na potrzeby
zestawienia. Częstotliwość zmian i nieczytelne nieraz ich reguły mogą powodować pewną
niedokładność, np. Gauliga Schlesien i Oberschlesien miały podobny status w pewnym momencie; jednak ze względu na obejmowanie szerszego kręgu drużyn (Dolny Śląsk) rozdzieliłem je. Klasa A (nazywana również Klasą I) niewiele różni się w zasadach od 2.Gauligi. Teoretycznie jednak, gdyż samo zestawianie klubów różnych powiatów (obwodów) w pierwszym przypadku dotyczyło tylko sąsiadujących miast (Gliwice-Zabrze oraz Rudę), z kolei 2.Gauliga miała mieć prestiż wyższy, w której rozgrywały mecze drużyny z całego Górnego Śląska. Podobnie można mieć wątpliwości, czy nie łączyć Klasy A z Klasą B (zwaną w pewnym momencie... A Klasą, później C klasą), ale właśnie owo kojarzenie w pojedynkach drużyn spoza Zabrza zdeterminowało rozdzielenie obu. Kolejną kłopotliwą sytuację sprawiały baraże, dodatkowe mecze etc. Raz rozgrywano je jakby w ramach jednej ligi (np. dwumecz rozstrzygający o miejscu w lidze lub całkowitym triumfie w przypadku podziału tej samej klasy rozgrywkowej na grupy) innym razem tworzono dodatkowe rozgrywki (Endrunde). Dlatego w pierwszym przypadku wliczałem je do bilansu danej ligi, w drugim uwzględniłem dopiero przy zsumowaniu wszystkich gier, by nie tworzyć nowych bytów.

Słowniczek:
Hindenburg – Zabrze
Zaborze – dzielnica Zabrza
Hindenburg-Nord – Zabrze-Północ (dzielnica Zabrza)
Mikultschütz – Mikulczyce (dzielnica Zabrza)
Borsigwerk – Biskupice (dzielnica Zabrza)
Ruda – dzielnica Rudy Śląskiej

środa, 29 września 2010, marll80

Polecane wpisy

Komentarze
stradovius
2010/10/02 22:32:07
Imponująca mrówcza praca. Tylko dlaczego Hindenburg?
Beuthen i Gleiwitz miały przecież większe osiągnięcia.
-
Gość: mariuszkowoll, *.gl.digi.pl
2010/10/03 23:59:42
Gliwice mają już swoje zestawienie, po prawej stronie w zakładce Oberschlesien można je znaleźć pogranicza.blox.pl/2010/08/Gleiwitz.html
Na Bytom również przyjdzie czas, ale, że to bardziej czasochłonna praca (pierwsza drużyna grała już w 1908/09, własna Gauliga od sezonu 1909/10) to jeszcze muszę ją opracować, a czasu ostatnio mam bardzo mało; będzie również część poświęcona Katowicom (do której włączę Chorzów, Świętochłowice, Mysłowice, Lipiny i inne okolice), a także Racibórz; z czasem dodam zapewne i Wrocław oraz Opole.
Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa;)