Futbol na ziemi śląskiej, czeskiej i niemieckiej. Mariusz Kowoll
Blog > Komentarze do wpisu

Gleiwitz

Tabele lat 1900-1945

Tabela1

Tabela2

Tabela3

Tabela4

Tabela5

Tabela6

Tabela7

Tabela8

 

Przypisy

1 Klub powstaje po fuzji TV Vorwärts z RV 09 Gleiwitz i jest kontynuatorem pierwszej z nich.

2 W sezonie 1928/29 dochodzi do dziwacznej fuzji ESV Gleiwitz z SpVgg 1921 Gleiwitz-Nord przed samą grą w 2.Lidze Okręgowej (która decydowała jaki zespół z Klasy B awansuje do Gauligi)! Powstaje Reichsbahn SpVgg 21 Gleiwitz-Nord. Fuzja trwa... na czas rozgrywek dodatkowych (ostatecznie zajmują dopiero 5 miejsce). SpVgg 1921 wraca do swojej nazwy i kontynuuje grę. ESV znika z mapy futbolowej, ale w jej miejsce gra Reichsbahn SpVgg, przyjąłem więc, że jest jej kontynuatorem.

3 RV 09 w 1926 roku wszedł w fuzję z TV Vorwärts tworząc klub SVgg Vorwärts-Rasensport Gleiwitz.

4 Klub powstały po fuzji V. Gleiwitzer i MTV 1878. Przejmuje tradycję pierwszego z nich.

5 W 1926 roku dochodzi do fuzji SC Schlesien 1922 Gleiwitz z SuSV Gleiwitz-Nord. Powstały klub jest kontynuatorem pierwszej z wymienionych drużyn.

6 Jak już wspomniałem SuSV Gleiwitz współtworzył w 1926 nowy zespół SpVgg 1921 Gleiwitz-Nord; pod swoją nazwą wystąpił jednak w następnym sezonie w Klasie A!

7 W 1923 roku przestaje istnieć wchodząc w fuzję z V. Gleiwitzer i tworząc klub Vgt. Gleiwitzer Sportfreunde.

 

Wyjaśnienia:

Kolumny w tabelach:
Lp. - Liczba porządkowa
Klub - Nazwa zespołu
M - Mecze
Z-R-P - Zwycięstwa-Remisy-Porażki
BR - Bilnas bramkowy
PKT - Punkty
+:0 - Mecze wygrane, w których nie jest znany dokładny rezultat
0:+ - Mecze przegrane, w których nie jest znany dokładny rezultat

Przyjąłem nazwy klubów obowiązujące w ostatnich posiadanych tabelach statystycznych.

Dane statystyczne dla lig niższych niż Gauliga dotyczą okresu do 1933 roku.

Przyjąłem uproszczone nazewnictwo poszczególnych klas rozgrywkowych na potrzeby zestawienia. Częstotliwość zmian i nieczytelne nieraz ich reguły mogą powodować pewną niedokładność, np. Gauliga Schlesien i Oberschlesien miały podobny status w pewnym momencie; jednak ze względu na obejmowanie szerszego kręgu drużyn (Dolny Śląsk) rodzieliłem je. Klasa A (nazywana również Klasą I) niewiele różni się w zasadach od 2.Gauligi. Teoretycznie jednak, gdyż samo zestawianie klubów różnych powiatów (obwodów) w pierwszym przypadku dotyczyło tylko sąsiadujących miast (Gliwice-Zabrze, czasem dokooptowano Rudę), z kolei 2.Gauliga miała mieć prestiż wyższy, w której rozgrywały mecze drużyny z całego Górnego Śląska. Podobnie można mieć wątpliwości, czy nie łączyć Klasy A z Klasą B (zwaną w pewnym momencie... A Klasą, później C klasą), ale właśnie owo kojarzenie w pojedynkach drużyn spoza Gliwic zdeterminowało rozdzielenie obu. Kolejną kłopotliwą sytuację sprawiały baraże, dodatkowe mecze etc. Raz rozgrywano je jakby w ramach jednej ligi (np. dwumecz rozstrzygający o miejscu w lidze lub całkowitym triumfie w przypadku podziału tej samej klasy rozgrywkowej na grupy) innym razem tworzono dodatkowe rozgrywki (Endrunde). Dlatego w pierwszym przypadku wliczałem je do bilansu danej ligi, w drugim uwzględniłem dopiero przy zsumowaniu wszystkich gier, by nie tworzyć nowych bytów (wyjątek dla FC Askania).

Słowniczek:

Gleiwitz – Gliwice
Sosnizta – Sośnica (dzielnica Gliwic)
Laband – Łabędy (dzielnica Gliwic)
Peiskretscham – Pyskowice
Zernik – Żerniki (dzielnica Gliwic)

TV Vorwärts

wtorek, 24 sierpnia 2010, marll80

Polecane wpisy